close

Sazinies ar mums

Received

Paldies, ziņa nosūtīta.

Max 8 faili (līdz 10MB katrs)

FacebookInstagramYoutube
logo
phone
burger
phone
burger

31.07.2023

Kā pareizi izvietot rozetes un slēdžus

Plānojot telpas iekārtojumu virtuvei pēc pasūtījuma, īpaša uzmanība ir jāpievērš rozešu un slēdžu izvietojumam. Šajā rakstā mēs palīdzēsim Jums saprast, kā tiem ir jābūt novietotiem un cik liels to skaits ir nepieciešams dažāda veida telpās.Slēdžu un rozešu izvietojumam jāatbilst konkrētiem noteikumiem. Tajā pašā laikā jāatzīst, ka neeksistē nekādi stingri normatīvi, kas noteiktu, ka ir jādara tā vai citādi. Tomēr pareiza elektroiekārtu uzstādīšana kalpo Jūsu ērtībām, vienlaikus nodrošinot telpas funkcionalitāti un organiskumu. Katram telpas veidam pastāv savi noteikumi un prasības atbilstošai slēdžu un rozešu izvietošanai, ko sīkāk aplūkosim šajā rakstā.

Viesistaba

Viesistabā rozešu skaits ir jāizvēlas, balstoties uz plānoto stacionārās tehnikas (televizors, dators, mūzikas centrs) un līdzīgu ierīču izvietojumu, kuru darbībai nepieciešams elektroenerģijas pievads. Visieteicamāk rozešu kopskaitu ir paredzēt ar rezervi. Parasti daudzumu nosaka, pamatojoties uz šādu principu – ne mazāk par vienu rozeti uz 4 m istabas perimetru.

Ja ģimenē ir bērns, tad rozetes ir jāaprīko ar speciāliem aizsargvākiem. Veicot eiroremontu, rozetes ir pieņemts izvietot 0,3 metru augstumā no grīdas, savukārt slēdžus – 0,9 metru augstumā. Ja plānojat viesistabu aprīkot ar vairākām apgaismojuma lampām, attiecīgi ir vērts paredzēt vairākus slēdžus. Ļoti ieteicams ir nebojāt telpas izskatu ar pārlieku daudz vadiem. Iebūvējamās tehnikas rozešu augstumam ir jābūt robežās no 0,3 līdz 0,6 metriem. Savukārt attālumam no logiem un durvīm ir jābūt ne mazākam kā 0,1 metram. Gadījumā, ja plānojat ierīkot kondicionieri, zem tā esošajai rozetei ir jāatrodas 0,2–0,3 metru atstatumā no griestiem.

Virtuve

Virtuvē elektroiekārtu elementu attālumam līdz gāzes vadam ir jābūt ne mazākam par 0,5 metriem, savukārt rozešu skaitam virtuvē ir jābūt ne mazākam par četrām. Rozešu novietojumam ir jābūt 1,3 metru augstumā no grīdas vai arī mazliet augstāk par galda virsmu. Savukārt slēdžu augstumam ir noteikts standarts, kas ir 0,8–0,9 metri.

Kopējais rozešu skaits ir atkarīgs no virtuves tehnikas daudzuma (ledusskapis, mikroviļņu krāsns, cepeškrāsns, mikseris, tējkanna, trauku mazgājamā mašīna u.tml.), tomēr minimālajam virtuves rozešu skaitam ir jābūt ne mazākam par astoņām vienībām. Dubultā rozete ar elektriskās strāvas stiprumu 16 A šāda veida telpā tiek uzskatīta kā divas vienības. Būtiski ir uzsvērt faktu, ka ir aizliegts ierīkot rozetes zem plīts, izlietnes, aiz izvelkamajām atvilktnēm un iebūvējamās tehnikas korpusa aizmugurējā daļā.

Guļamistaba

Guļamistabā slēdži ir jānovieto tajā durvju pusē, kurā atrodas durvju rokturis, ievērojot augstumu, kas nepārsniedz 1 metru. Apgaismojuma elementu pārvaldīšana visērtākā būs divās vietās – pie istabas ieejas un guļamvietas sānu daļā. Guļamistabai lieliski piemēroti ir dimmeri jeb ierīces, kas regulē gaismas intensitāti.

Rozešu atrašanās vietai ir jābūt augstākai par guļamistabas mēbeļu (kumodes, naktsgaldiņa un citu interjera priekšmetu) virsmām – 0,2 metriem. Dubultā rozete šāda veida telpā tiek uzskatīta kā viena rozete. Pieļaujamais elektriskās strāvas stiprums ir 16 A, taču parasti tas ir 10 A.

Runājot par mēbeļu izvietošanu guļamistabā, to vislabāk ir pārdomāt jau pašā sākumā, lai masīvie interjera priekšmeti to pārvietošanas rezultātā neaizsegtu pieeju rozetēm.

Vannasistaba

Vannasistabā esošajām rozetēm ir jāatrodas ne mazāk kā 0,6 metru attālumā no ūdensteces iekārtām – tualetes poda, vannas, izlietnes, dušas kabīnes. Tāpat vannasistabā ir jāparedz ierīkot elektrodrošības aizsargierīci. Rozetes ir jānovieto 1 metra augstumā no grīdas. Slēdžus vannasistabā tiek rekomendēts izvietot pie ieejas vannasistabā – uz ārējās sienas. Nozīmīgi ir uzsvērt to, ka rozetes ir aizliegts uzstādīt dušas kabīnes iekšpusē.

Priekšnams

Atkarībā no koridora izmēra optimāls risinājums slēdžu izvietošanai būs to uzstādīšana priekšnama sākumā un galā. Tāpat eksistē vēl kāds variants – uzstādīt slēdžus ar fotoelementiem vai impulsīvo releju ar balss vadību. To novietošanas augstums tiek izvēlēts atkarībā no piekļuves ērtības.

Pie ieejas gaismas elementu slēdžiem vislabāk ir atrasties izstieptas rokas attālumā – 0,9 metru atstatumā, savukārt rozetēm – 0,3 metru attālumā. Lai, ienākot mājoklī caur priekšnamu, rozetes netraucētu, tām ir jābūt izvietotām slēptā veidā. Rozešu kopskaitam jābūt ne mazākam par vienu rozeti uz katru m2. Vispiemērotākais risinājums būtu rozetes izvietot stūros.

Līdzīgi bloga raksti

Virtuves iekārtas cenas ceļvedis (2024)

Virtuves iekārtas cenas ceļvedis (2024)

arrow
Virtuves virsmas: kā izvēlēties pareizo?

Virtuves virsmas: kā izvēlēties pareizo?

arrow
Virtuves Mēbeles Pēc Pasūtījuma - Kā Izvēlēties?

Virtuves Mēbeles Pēc Pasūtījuma - Kā Izvēlēties?

arrow

Sazinies ar mums

arrow

Sīkdatnes

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai uzlabotu mājaslapas efektivitāti.