Telpas apgaismojuma veidi un to īpašības
close

Sazinies ar mums

Received

Paldies, ziņa nosūtīta.

Max 8 faili (līdz 10MB katrs)

logo
phone
burger
phone
burger

22.02.2023

Telpas apgaismojuma veidi un to īpašības

Viena no nozīmīgākajām interjera sastāvdaļām ir telpas apgaismojums, kas ietekmē ne vien konkrētajā telpā esošo cilvēku komfortu un labsajūtu, bet arī kalpo kā svarīgs dizaina elements. Apgaismojums rada telpā konkrēta veida enerģētiku un noskaņu, tādēļ interjera plānošanas un tapšanas procesā ir ieteicams apzināt iespējamos telpas apgaismojuma veidus, izvēloties piemērotāko risinājumu. Atkarībā no gaismas avota kopumā izšķir trīs telpas apgaismojuma veidus – dabisko, mākslīgo un jauko. Katru no tiem detalizētāk raksturosim šī raksta ietvaros.

Dabiskais apgaismojums

Dabiskais apgaismojums ir tiešā dienas/nakts gaisma, kas telpā iekļūst caur logiem vai citiem gaismas caurlaidīgiem atvērumiem. Dabiskais apgaismojums telpu padara omulīgu un gaišu, radot patīkamu un mājīgu noskaņu. Gaismas intensitāte ir atkarīga ne vien no diennakts stundas, gadalaika un meteoroloģiskajiem apstākļiem, bet arī no konkrētajā telpā esošajām iekšējām virsmām, blakus novietoto ēku krāsojuma, attāluma un telpas logu orientācijas (visefektīgāk – ja logi ir vērsti pret dienvidiem). Ja telpā ir lieli logi, tiek novērsta nepieciešamība pēc papildu mākslīgā apgaismojuma uzstādīšanas. Tāpat dabiskā gaisma būtiski ietekmē cilvēka veselību un garastāvokli – kā miesu, tā arī prātu. Dabiskais apgaismojums ir lielisks palīgs arī cīņā ar baktērijām, jo tās parasti mitinās tumšās un mitrās telpās.

Mākslīgais apgaismojums

Mākslīgā apgaismojuma gaismas avots ir dažāda veida gaismekļi, kas darbojas ar elektrību. Mākslīgajam apgaismojumam tiek izmantotas kvēlspuldzes, halogēnlampas, dienasgaismas spuldzes, LED diodes utt. Atkarībā no gaismas apspīdētās zonas lieluma un radītā efekta tiek izšķirts vispārējais, lokālais jeb vietējais, kā arī dekoratīvais apgaismojums.

Vispārējais apgaismojums

Vispārējais apgaismojums paredzēts visas telpas vienmērīgai izgaismošanai, kas tiek panākts, izmantojot tiešo, atstaroto, izkliedēto vai jaukto gaismu. Tiešo gaismu rada gaismas objekti, kas izstaroto gaismu novirza tieši uz nepieciešamo plakni (galda lampas, iebūvētie gaismekļi, iekārtu lampas u.c.). Atstarotā gaisma, kas tiek virzīta uz sienām vai griestiem, atstarojas un rada izlīdzinātu apgaismojumu (nelielas griestu lampas, sienas lampas u.c.). Izkliedētā gaisma caur puscaurspīdīgu kupolu spēj izplatīties telpā pat 360 grādu leņķī (lustras, sienas gaismekļi ar abažūriem u.c.). Savukārt jauktā gaisma apvieno iepriekš minēto gaismas veidu funkcijas – gaisma vienlaicīgi izplatās augšup, lejup un cauri puscaurspīdīgam materiālam (piekaramie gaismekļi, atsevišķas galda lampas u.c.).

Lokālais jeb vietējais apgaismojums

Šāda veida gaismekļi izgaismo atsevišķus objektus vai zonas, piemēram, darba galda vai viesistabas dīvāna platību. Vietējā apgaismojuma panākšanai tiek izmantotas stāvlampas, sienas lampas, iebūvēti gaismekļi un zemu iekārtas griestu lampas.

Dekoratīvais apgaismojums

Dekoratīvais apgaismojums ir interjera dekoratīvais elements, kas telpā pamatā pilda estētiskās noskaņas radīšanas funkciju. Ar dekoratīvā apgaismojuma palīdzību iespējams akcentēt vai noslēpt konkrētus priekšmetus vai dekoratīvās detaļas, kā arī koriģēt gaismas intensitāti, krāsu paleti, staru izkliedēšanu vai virzīšanu vēlamā virzienā un leņķī. Par dekoratīvo gaismu dēvē daudzveidīgās virsmās iebūvētas lampiņas, LED gaismekļus, dekorus-gaismas ķermeņus u.c.

Jaukts apgaismojums

Jaukts apgaismojums tiek panākts, vienlaikus izmantojot dabisko un mākslīgo apgaismojumu, kas tiek uzskatīts par vienu no veselībai atbilstošāko apgaismojuma īstenošanas veidu jebkura veida telpā. Dabiskais apgaismojums veicina koncentrēšanās spējas un sekmē cilvēka labsajūtu, savukārt mākslīgais apgaismojums palīdz papildus izgaismot nepieciešamo telpas platību, tādējādi nodrošinot maksimāli labu redzamību.

Līdzīgi bloga raksti

8 virtuves standarti pareizai virtuves plānošanai

8 virtuves standarti pareizai virtuves plānošanai

arrow
Virtuves dizaina tendences 2020. gadā

Virtuves dizaina tendences 2020. gadā

arrow
Virtuve loft stilā – interjers ar šarmu

Virtuve loft stilā – interjers ar šarmu

arrow

Sazinies ar mums

arrow

Sīkdatnes

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai uzlabotu mājaslapas efektivitāti.